Przejdź do treści

IV Raciborski Festiwal Gamingowy

Dni 26, 27 i 28 maja 2023 roku były świętem e-sportu i gamingu Ziemi Raciborskiej. W tych dniach na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się IV Raciborski Festiwal Gamingowy.

To niezwykłe w skali południa Polski wydarzenie zebrało e-sportowców, miłośników gier wideo oraz fantastyki z całego kraju. IV edycja Raciborskiego Festiwalu Gamingowego to ponad 50 godzin rozgrywek e-sportowych oraz ponad 10 godzin wykładów i prelekcji o cyberbezpieczeństwie oraz odpowiedzialnym gamingu. To również 8 prelegentów, ponad 350 graczy i ponad 4000 osób odwiedzających samo wydarzenie. To także nagrody o łącznej wartości 30.000 złotych dla e-sportowców!

Zmagania e-gamignowe odbywały się w najpopularniejsze tytuły: League of Legends, Counter Strike: Global Offensive oraz FIFA 22. Pierwsze miejsca, a tym samym nagrody w sprzęcie gamingowym zgarnęły następujące drużyny: w LoL „Juice Haters”, natomiast w CS:GO „Brzdące Fritza”. Każdy z członków tych zespołów wyjechał bogatszy o sprzęt o wartości 1.500 złotych. Nagradzane były również miejsca do czwartego. W FIFE najlepszy okazał się zawodnik o Nicku Patryk W.

Festiwal to również zaproszeni gości, organizacje, a także wykłady, prelekcje i konferencja branżowa dla lokalnych przedsiębiorców.

Partner Strategiczny Festiwalu – Centrum Cyberbezpieczeństwa przeprowadziło jeszcze ogólnodostępny warsztat oraz wystawiło stoisko w zakresie praktycznych aspektów cyberprzestępczości. Pokazywali na żywo, jak łatwo włamać się do niezabezpieczonego telefonu, ustalić miejsca przebywania osób po sygnale wi-fi z którego korzystają ich urządzenia, czy zainfekować sieć i przejąć dane firmy. Wystawa i stoisko cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Jak już wspomniano, Festiwal to nie tylko rozgrywki i cyberbezpieczeństwa. Rynek gier w Polsce i na świecie zaczyna przybierać ogromne wartości finansowe, stanowiąc jedne z większych fragmentów rynku rozrywkowego. Z tego względu, swój wykład oraz stoisko zaprezentowała katowicka firma KeyWords Studio, która jest częścią międzynarodowego giganta zajmującego się testowaniem
i optymalizacją gier wideo. Współpracują z największymi studiami produkującymi gry, takimi jak Activision, Ubisoft, czy CDProjekt. W czasie swojej obecności prezentowali na czym polega ich praca oraz zapraszali do rekrutacji na wolne stanowiska – pokazali, że pasja i zamiłowanie do gier wideo może przerodzić się w karierę zawodową i stanowić źródło utrzymania.

350358091_764401641850247_3862027804813655318_n

W niedziele graczy zaproszono na wykład z zakresu rozpoznawania prawdy, manipulacji i wyłudzeń w Internecie, prowadzony przez byłego funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej w Katowicach.

Jednakże Festiwal, jak nazwa wskazuje był czasem zabawy i rozluźnienia – oczywiście nie dla samych graczy, którzy w skupieniu toczyli swoje mecze. Odwiedzający mogli skorzystać z ogromnej ilości atrakcji: RETROSFERY interaktywnej wystawy starych konsol i komputerów na której można nie tylko dowiedzieć się więcej o dawnym sprzęcie ale i zagrać w gry na których wychowało się starsze pokolenie graczy.

350284191_3172684153030010_1051355231704785024_n (1)

Odwiedzający mogli spróbować swoich sił w interaktywnej rozgrywce w wirtualnej rzeczywistości, skorzystać z ogromnego wyboru gier planszowych, sprawdzić się korzystając z alko gogli, które zapewnił lokalny Sanpeid, zespawać światłowód na stanowisku sponsora Festiwalu Ostrog.net, wziąć do ręki prawdziwy karabin, który przywiozło ze sobą Wojsko Polskie, czy zrobić zdjęcie z cospleyerkami odgrywającymi postacie z LoLa. Wielką popularnością cieszyły się również flipery, ustawione w lokalu Maszynownia. Po obejrzeniu wszystkich atrakcji można było odpocząć z kubkiem wody zapewnionej przez Raciborskie Wodociągi w Strefie Widza, gdzie transmitowano mecze na żywo, które opatrzone były komentarzem MostoW’a, jednego z barwniejszych komentatorów polskiej sceny gamingowej. Krzyki ze Strefy Widza rozchodziły się echem po zamkowym dziedzińcu, zwłaszcza w czasie niedzielnych finałów.

Sobotni dzień wypełniony atrakcjami przerodził się w sobotnią noc w czasie której, odbył się koncert HIP HOP na Zamku – publikę porwali Sam Antonio, Jarecki, Minix i Skorup – znani i lubiani artyści sceny undergroundowej.